Inwestycje w monety

Każdy kto chce rozpocząć własną przygodę z inwestowaniem kapitału w monety musi wiedzieć jakie są naczelne różnice pomiędzy monetami kolekcjonerskimi a monetami bulionowymi. Cena takiej monety kolekcjonerskiej ustalana jest ze względu na jej wartości numizmatycznej, monety bulionowe to głównie wartość kruszcu użytego do ich wybicia.

Współcześnie monety kolekcjonerskie są normalnym środkiem płatniczym i wytwarzane są przez np. Narodowy Bank Polski. Produkowane są również monety monety o rzadko spotykanych nominałach, ale przeważnie są to monety bite okazjonalnie.

Jeśli chodzi o wartość monet kolekcjonerskich to decyduje o niej głównie rodzaj stopu użyty do jej bicia, potem próba i jej nakład. W dłuższym czasie dochodzi również czynnik wieku monety. Bardzo ważna jest również rzadkość kolekcji dlatego też niektóre monety cieszą się większym powodzeniem niż inne.

Jeżeli chodzi o monety bulionowe, zwane także monetami lokacyjnymi lub inwestycyjnymi to bite są one w celu lokaty kapitału. Monety bulionowe są idealną alternatywą dla kupowania trudnych w przechowaniu sztabek. Nominał na monetach bulionowych zazwyczaj zastępowany jest zawartością kruszcu.

Pierwszą na świecie moneta bulionową jest południowoafrykański Krugerrand, który to został wybity po raz pierwszy w 1967 roku. Krugerrand posiada w RPA status pełnoprawnego środka płatniczego mimo, że nie posiada żadnego nominału. Na dziś dzień Krugerrand jest najbardziej popularną monetą bulionową na całym świecie przez co jest idealna na lokatę kapitału.

W Europie bardzo popularną monetą jest Wiener Philharmoniker. Moneta emitowana jest w Austrii i ma nominał 100euro. Ceniony jest również „Australijski Kangur”, a NBP emituje również Polską monetę lokacyjną i jest nią „Orzeł Bielik”.

Ważne aby moneta w którą inwestujemy była ceniona i rozpoznawalna. Zapewni nam to w przyszłości lepszy zysk bo prędzej ktoś kupi od nas monetę znaną niż mało popularną.
Polecamy: pasmanteria.